Регіональні сайти Люстрації 2.0

Автори закону про люстрацію досі не бачили остаточного тексту: у ВР триває узгодження 400 правок

Верховна рада

Парламент ухвалив закон про люстрацію і навіть після числених правок під загрозою звільнення опинилися до мільйона чиновників, правоохоронців та військових, – йдеться в сюжеті ТСН.Тиждень.

Закон про люстрацію – це “смерть” крісел та повноважень для комуністів, КДБістів та прислужників Януковича, адже їм буде заборонено працювати у державному апараті протягом 10 років.

Закон про люстрацію народжувався в муках, бо майже кожен депутат, чиновник чи державний діяч в минулому – співробітник чи бізнес-партнер Януковича чи просто корупціонер, багато хто співпрацював з радянським КДБ чи іншими, молодшими закордонними спецслужбами.

Влітку з п’яти існуючих проектів зробили один. Всі розуміли, що радикальний закон не отримає голосів. Тому відмовлятися довелося багато від чого. Скажімо, від люстрації депутатів будь-якого рівня, суддів конституційного суду та решти виборних посад. За неофіційною інформацією, ще тиждень тому основним варіантом люстрації, на думку високих кабінетів, мало стат усунення лише міністрів уряду Азарова та ще жменьки керівників. Утім, потім стратегія докорінно змінилася. Олександр Турчинов застосував всі свої ораторскі вміння і таланти адміністратора, щоб змусити зал голосувати.

У натовпі біля парламенту були шини, фаєрверки, кийки та рішучість. Один з ватажків натовпу сказав, що якщо депутати не ухвалять закон, то активісти спалять Раду. Близкість вулиці вплинула на тих, хто вагався і закон був прийнятий.

За законом люстрація нагадує незворотній ефект доміно. При Мінюсті створюється громадська рада з громадських активістів та журналістів. Вона перевіряє міністерство юстиції. А далі оновлений Мінюст починає люструвати чиновників, тобто виганяти їх з роботи із забороною працювати в держорганах від 5 до 10 років. Перші на черзі – вищі керівники уряду, губернатори та їхні заступники часів президентства Януковича; територіальні керівники силових органів, що працювали під час протестів на Майдані, і ті, хто проводив слідчі дії проти їхніх учасників; службовці, що перешкоджали зібранням людей, агенти іноземних спеслужб, колишнього КДБ, а також керівники комуністичних комітетів радянських часів, починаючи із голів райкомів.

Першими пройти перевірку своїм підлеглим розпорядився Арсеній Яценюк.

Законодавча влада перетворюється на резервацію для всіх тих, хто не може пройти люстраційний бар’єр. Вже наступного дня після ухвалення закону делегація з 24 українських депутатів з’явилася в російській держдумі. Таісія Повалій, Владислав Лук’янов та їхні колеги з групи “За мир та стабільність” приїхали наводити мости.

Через кілька днів після ухвалення закону його називають криголамом. А жоден з його авторів досі не бачив остаточний текст. Після першого читання до закону внесли більше 400 поправок. А комітет з державного будівництва, який мав би розглянути ці правки, активно ігнорував власні обов’язки. В результаті закон ухвалили з купою невідомих моментів. Зараз в апараті парламенту відбувається так зване узгодження правок і ніхто не знає, в якому вигляді закон потрапить на підпис до президента. Але більшість авторів переконані, що змінити закон докорінно вже неможливо. А якщо це таки станеться, то обіцяють, що шин під парламентом буде набагато більше.

Нагадаємо, що експерти вважають, що люстрація може стати “полюванням на відьом” та заблокувати роботу держустанов.

ТСН

Залишити відповідь

Top