Регіональні сайти Люстрації 2.0

Базові принципи формування коаліції та уряду

Яценюк

«Якщо мій підхід не підтримується, тоді коаліцію буде формувати хтось інший», — підкреслив Арсеній Яценюк.

Учора Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк оголосив базові принципи формування нової парламентської коаліції та нового складу Кабінету Міністрів. «Партія «Народний фронт», яка посіла перше місце на цих парламентських виборах, зобов’язана розпочати процес формування коаліції», — зазначив він під час учорашньої прес-конференції в Будинку уряду.

Прем’єр запропонував назвати нову коаліцію «Європейська Україна», оскільки саме за це люди стояли на Майдані й очікують виконання угоди між Україною та Європейським Союзом і формування України як європейської держави.

Та перш ніж представити пропонований «Народним фронтом» текст Коаліційної угоди, А. Яценюк, продемонструвавши журналістам дві попередні об’ємні коаліційні угоди 2005-го та 2007 року, назвав їх сумнозвісними. «Тут маса сторінок, але з цих угод у кращому разі було виконано 10 відсотків. Тому я хотів би, щоб ми за кількістю сторінок не намагалися приховати реальні наміри», — зазначив він та продемонстрував три сторінки проекту угоди 2014 року.

«Що пропонуємо ми? По-перше, текст угоди вміщається на двох з половиною сторінках. Цей текст простий, чіткий і зрозумілий, щоб люди його прочитали», — сказав А. Яценюк. Крім того, до тексту самої угоди додається Регламент, тобто «як діє коаліція».

«Ми підготували основне — що треба робити», — наголосив глава уряду та конкретизував, що в даному разі, зокрема, йдеться про вже підготовлені й оприлюднені тексти 36 законопроектів, які треба ухвалити до кінця цього року. У зв’язку з цим він офіційно звернувся до політичних сил, які стануть учасниками коаліції, — внести свої правки до текстів цих законопроектів, щоб їх можна було невідкладно прийняти новим складом парламенту.

А основою формування нової коаліції та но-вого уряду, на думку А. Яценюка, має стати вже затверджений План дій з імплементації Угоди про асоціацію між Україною і Європейським Союзом.

Конкретизуючи своє бачення складу коаліції, А. Яценюк зауважив: «У першу чергу звертаюся до Блоку Петра Порошенка, тому що вважаю Блок Петра Порошенка і персонально Президента основним стратегічним партнером із реалізації змін у країні. Відповідальність за долю держави нині лежить на Президенті і на партії, яка посіла перше місце під час цих парламентських виборів. Так само вважаю за необхідне запросити до офіційних і публічних переговорів щодо формування коаліції Юлію Тимошенко і партію «Батьківщина», «Самопоміч» і Андрія Садового та Радикальну партію, за яку також проголосували мільйон українців».

Перейшовши до процедури формування коаліції, А. Яценюк наголосив, що «Народний фронт» «не поділяє квотного принципу, а тому декларує принцип політичної відповідальності кожної політичної сили, яка делегує своїх представників до складу Кабінету Міністрів». За його словами, це означає, що принцип формування нового складу уряду має бути аналогічний тому, як формується Європейська комісія. У зв’язку з цим А. Яценюк звернувся до всіх потенційних учасників коаліції з пропозицією до понеділка представити власні кандидатури на посади членів Кабінету Міністрів із зазначенням сфери повноважень, яку така кандидатура може взяти.

«Більше ніякої кулуарщини та призначення міністрів за закритими дверима не буде», — сказав він і зазначив, що кожен запропонований кандидат має пройти процедуру публічних слухань, які транслюватимуться у прямому ефірі так само, як транслювалось призначення єврокомісарів в Європейській комісії. За словами А. Яценюка, кожен кандидат матиме 10 хвилин на презентацію свого бачення реформ і змін у тій галузі, за яку він, вірогідно, відповідатиме. Крім того, кандидат впродовж двох годин відповідатиме на запитання.

«Країна повинна побачити всіх претендентів на цю надзвичайно відповідальну і складну роботу», — вважає А. Яценюк, оскільки «Коаліційна угода і формування уряду — це не акціонерна угода про розподіл країни, а угода про політичну відповідальність за долю Української держави».

До того ж він нагадав, що основна вимога суспільства до формування коаліції та нового складу уряду якраз і полягає в прозорості цього процесу. «На таких базових принципах в новій європейській Україні ми повинні сформувати нову більшість і новий уряд», — переконаний прем’єр.

А. Яценюк спрогнозував, що на остаточне рішення стосовно нової більшості та коаліції вдасться вийти впродовж найближчих двадцяти днів, та висловив переконання, що Президент підтримує такий підхід.

«Хочу офіційно оголосити про публічний початок прозорого і чесного формування коаліції і уряду. Переконаний, що Президент підтримує такий підхід. Від цих принципів публічності й прозорості я не відійду. Якщо мій підхід не підтримується, тоді буде формувати коаліцію хтось інший», — підкреслив лідер «Народного фронту».

Відповідаючи на уточнююче запитання, чи означає це, що А. Яценюк чітко претендує на посаду прем’єра, він ще раз наголосив, що відповідно до європейської практики партія, яка отримала перше місце на виборах, зобов’язана почати процес формування коаліції: «Я оголосив про принципи формування коаліції. Якщо коаліція буде сформована на таких принципах, то об’єктивно, що лідер партії очолює уряд. Якщо коаліція не формується на цих принципах, то інша партія бере на себе процес формування коаліції і тоді в країні буде новий Прем’єр-міністр, що є абсолютно нормальною європейською практикою».

Що стосується озвучених адміністрацією Президента пропозицій стосовно зміни структури Кабінету Міністрів, то А. Яценюк нагадав, що відповідно до Конституції саме прем’єр вносить подання на призначення відповідних міністрів. «А це означає, що саме від цього залежить структура Кабінету Міністрів», — сказав прем’єр, не виключивши, що після консультацій у рамках коаліції такі зміни буде зроблено.

ДОВІДКОВО. У запропонованому «Народним фронтом» проекті Коаліційної угоди «Європейська Україна» серед пріоритетних завдань значиться відновлення суверенітету України та подолання наслідків російської агресії, зміцнення обороноздатності, відновлення євроатлантичного курсу, проведення люстрації, дерегуляції економіки та децентралізації влади. Стратегічною метою визначається імплементація Угоди про асоціацію з ЄС і створення передумов для вступу до Європейського Союзу.

Голос України

Залишити відповідь

Top