Регіональні сайти Люстрації 2.0

“Більшість Верховної Ради — це бандити, які розуміють тільки силу”

Верховна рада

Один із лідерів Автомайдану 30-річний Сергій Коба на зустріч приїжджає оранжевим “Фольксваґеном”. Із вікон стирчать два прапори — України та Автомайдану. Коба у помаранчевій футболці з тризубом і джинсах. Шльопанці — чорні з помаранчевими вставками. Цей колір любить із часів Майдану 2004 року. Паркується на тротуарі біля церкви. Йдемо до кав’ярні “Шоколадниця”. Коба замовляє каву лате.

Чи важливий зараз закон “Про очищення влади”, на ­підтримку якого влаштовуєте акції?

— Якщо приймуть закон, то створять комісію, що розглядатиме питання по всіх чиновниках. Від рядового міліціонера до міністра. Тому допомагаємо Єгору Соболєву (голова Люстраційного комітету. — “ГПУ”) своїми акціями. Їздимо до депутатів додому. Коли 12 серпня закон навіть не внесли до порядку денного, ми виписали прізвища тих, хто не голосував. Дістали їхні телефони. Оприлюднили у соцмережах, щоб усі могли їм зателефонувати або написати есемески.

Автомайдан наступного дня поїхав в офіси УДАРу й “Батьківщини”. Привезли покришки, на все почепили наліпки “Зрадники”. У гучномовець на весь район повідомляли, що “Батьківщина” не голосувала. Їздили додому й до керівників депутатських груп.

У нас є гасло “Або вони проходять через мирну люстрацію, або через гілляку, на яку їх повісимо”. От спалимо будинок Сергія Ківалова (нардеп від Партії регіонів, фальсифікував результати президентських виборів 2004 року. — “ГПУ”). Тоді всі інші зрозуміють, що до голосу громади треба дослухатися.

У соціальних мережах ви ледь не закликаєте зі зброєю штурмувати Раду. Навіщо?

— Бо депутати не розуміють, коли до них звертаються мирно, пишуть відкриті листи, пікетують. Більшість Верховної Ради — це бандити, які розуміють тільки силу. Коли побачили, скільки з’їхалося народу під парламент 14 серпня, що привезли шини й нас підтримує “Правий сектор”, це їх змусило проголосувати за люстрацію в першому читанні.

Де бачите здобутки влади, а де — прорахунки?

— Здобутків не видно. Потрібно влаштовувати “регіоналам” АТО прямо у парламенті — не випускати, доки не проголосують за потрібні закони. У парламенті — кругова порука. Можливо, колишні опозиціонери також у чомусь замазані й бояться чіпати “регіоналів”. Бо ті можуть розказати про них щось не дуже приємне.

Де корупція стала більшою, а де меншою?

— У Податковій зменшилась. У мене там мама працює. Каже, раніше їм спускали плани: треба зібрати стільки-то грошей, треба те і те. Зараз не роблять цього. А ось у Держслужбі з надзвичайних ситуацій, за нашою інформацією, корупція зросла.

Як збираєтеся впливати на владу?

— Якщо не ухвалюватимуть потрібних рішень, кожного дня їздитимемо до них додому. Влаштовуватимемо зранку, коли йдуть на роботу, коридор ганьби. Поки що — без фізичного насилля. Хоча є радикально налаштовані активісти.

Радимося, чи створювати партію “Автомайдан”. Це треба робити, доки маємо реальну підтримку. Хоча є пропозиція: делегувати представників у Верховну Раду через інші політичні сили. Наприклад, через “Волю”, УДАР, “Громадянську позицію”.

Якщо вибори відбудуться за нинішнім законом, який матимемо парламент?

— Пройде УДАР Кличка — він поки що не вичерпав кредит довіри. Партія або блок Порошенка. “Самопоміч” Андрія Садового (мер Львова. — “ГПУ”) популярна на Західній Україні. Сподіваюсь, будуть у парламенті “Демократичний альянс” і партія “Воля”. Точно подолають прохідний бар’єр “Громадянська позиція” Анатолія Гриценка, “Батьківщина”, Радикальна партія Ляшка.

Наступна Верховна Рада працюватиме ефективніше?

— Так, якщо туди не потраплять “регіонали” й комуністи.

Хто з тих, хто стояв на сцені Майдану, проявив себе найкраще, а хто — найгірше?

— Яценюк наче справляється з обов’язками прем’єра. Називаємо його “кращим із гірших”. Хоча йому не вистачає політичної волі. Не здатен гупнути по столу: “Або так, або я вам влаштую кузькіну мать”.

А от у партії Кличка — багато покидьків. Вони були й залишаються хабарниками.

Чому влада гальмує розвиток країни?

— Не можу зрозуміти. Коли особисто зустрічаєшся з головою СБУ Наливайченком чи міністром внутрішніх справ Аваковим — такі хороші, патріоти, розказують, що роблять усе можливе. Але результатів немає. Пояснюють: “Закон недосконалий”, “Не можемо затримати хабарників через процедуру”, “Він має право вийти під заставу”.

Після Майдану ми давали новій владі три місяці. Потім почалася війна на Донбасі. Це є підставою дати їм ще трохи часу — наприклад, до парламентських виборів наприкінці жовтня. У них є великий козир — антитерористична операція. Нею весь час прикриваються. А ми не можемо влаштовувати масові протести, бо йде війна. Але якщо на момент закінчення АТО в країні нічого не зроблять, їх почнуть розстрілювати.

Як у влади складатимуться стосунки з тими, хто зараз воює на Донбасі?

— Ми збираємо всю потрібну інформацію. Наприклад, хто не голосував за закони, які допомогли б у бойових діях у зоні АТО. Оприлюднимо адреси цих депутатів, мобільні телефони. Це — наші вороги. Чинити з ними треба відповідно. І нехай потім не кажуть, що їх не попереджали.

Ви на Майдані спілкувалися з тисячами людей. Якими вони були тоді, а які — зараз?

— Люди не готові виходити на Майдан і махати ліхтариками, як це було в грудні чи січні. Кажуть: треба брати зброю в руки. Всі впевнені: для негідників, хабарників, зрадників потрібні масові публічні покарання.

Після 22 лютого Автомайдан розколовся на кілька. Підтримуєте з ними зв’язок?

— За останні тижні взимку до Автомайдану набігли багато людей, які думали, що організації щось перепаде. Поналазили авантюристи, а Дмитро Булатов (міністр молоді та спорті, колишній лідер Автомайдану. — “ГПУ”) почав усюди розказувати, який він — герой, який одноосібно розвиватиме Автомайдан. Йому висловили недовіру. Сказали, щоб люди обирали: між ним і нами — старожилами. З нами залишились ідейні. А з Булатовим ми перестали спілкуватися.

Який сьогодні Автомайдан?

— Це — активісти, які створювали його чи долучилися в перші дні. Майже в кожного з нас є свій бізнес. Ми — середній прошарок суспільства. Кістяк організації — близько 20 чоловік. Людей, які нам постійно допомагають, понад 50. Із сьогодні на завтра можемо мобілізувати десь сотню машин.

Ольга МОСКАЛЮК, Андрій ЖИГАЙЛО, gazeta.ua

Залишити відповідь

Top