Регіональні сайти Люстрації 2.0

Чи є життя після люстрації?

безработица

Життя після люстрації: чим займаються колишні чиновники, силовики і військові після звільнення. Деякі зуміли за допомогою судів повернутися на свої посади, частина продовжує судитися, а деякі вже знайшли нову роботу і пішли в політику.

В Україні вже майже рік йде люстрація. За цей час сотні чиновників різних рангів, десятки міліціонерів, прокурорів і даішників були звільнені в рамках очищення влади. Нагадаємо: в першу чергу, за законом, чищення торкнулися чиновників, які займали керівні посади при президенті Вікторі Януковичі, а також тих, хто від імені держави намагався протидіяти Євромайдану. “Сегодня” поспілкувалася з люструвати і дізналася, як їм живеться після чищення. Як виявилося, деякі з них зуміли за допомогою судів повернутися на свої посади, частина продовжує судитися, а деякі вже знайшли нову роботу і пішли в політику.

ЙОГА І ГОРОД. “Закон про очищення влади правильний. Але трактується людьми некомпетентними, – каже екс-перший заступник генпрокурора Микола Голомша, люструвати восени минулого року. – Що стосується моєї долі, то за пропозицією громадських об’єднань ми створили політичну партію, і йдемо на вибори.Якщо ж говорити про особисте, то я займаюся спортом: вранці роблю комплекс вправ “5 тибетських перлин” – це елемент йоги. З’явилася можливість відпочити психологічно. Займаюся я садівництвом: доглядаю за саджанцями – люстрація, так би мовити, допомогла (посміхається. – Авт.). Позов, в якому я оскаржу люстрацію, знаходиться в суді. Але процес зупинений через те, що голова Верховного суду звернувся до Конституційного за роз’ясненнями про виконання цього закону”. За його словами, аналогічна ситуація – і у його брата, який в недавньому минулому очолював міліцію Київської області.

З ДАІ В ОХОРОНУ. Деяким силовикам рангом нижче вдалося перемогти люстрацію: “Мене звільнили, не проводячи, як я вважаю, ніякої перевірки, – каже київський даішник Володимир Шуб. – Мотивували тим, що нібито я складав адмінпротокол на одного з учасників Автомайдану. До речі, я донині впевнений, що той, хто писав на мене заяву в прокуратуру, не був активістом! Ніяких ознак цього не було. Тому я подав до суду, і суд все-таки поновив мене на роботі. А поки судився, заробляти доводилося по-різному. Певний час працював у приватній охороні: керував зовнішнім спостереженням за об’єктом. Адже, як відомо, близько 80% керівників у таких фірмах – колишні співробітники МВС”.

В НАУКУ. А ось екс-заступник голови Міноборони адмірал Ігор Кабаненко, люструваний в жовтні 2014, вільного часу на хобі і городи не знаходить: він займається профільними проектами. Каже, що звільнення відкрило для нього нові горизонти. “Разом з однодумцями створили агентство з науково-технічним розробкам, що впроваджує нові технології в оборонну сферу. Ще до мене звертаються хлопці з передової, яким я по старим зв’язкам допомагаю вирішити питання з документацією, працюю з волонтерами”, – поділився з нами Кабаненко. Згадуючи своє жовтневе звільнення, чиновник каже, що паніці не піддався: у нього це вже друга люстрація в “скарбничці”: “Мене ще при Януковичі безпідставно звільнили з посади заступника начальника Генштабу. Тоді я витратив час на суди і виправдання, – згадує екс-чиновник. – Цього разу я вирішив нікому нічого не доводити. Судитися ні з ким не став, і мовчки пішов”.

“Чистки продовжатся”

Експерти вважають, що в найближчі півроку чистки можуть продовжитися. “Незважаючи на гучні чистки, у нас залишилися відомства, яких люстрація майже не торкнулася. Це, в першу чергу, судді, і за них можуть взятися в найближчі місяці. Плюс є новий закон про прокуратуру, який по суті – завуальована люстрація”, – вважає політолог Володимир Фесенко. Сам же закон про люстрацію може опинитися під загрозою: він ще на розгляді КС. “Скасувати його КС, веротяно, не ризикне, це загрожує їм самим нападками люстраторів. А ось зауваження і пропозиції, швидше за все, винесуть, оскільки закон вже має багато нарікань з боку ЄС за недопрацьовані механізми”.

Сегодня

Залишити відповідь

Top