Регіональні сайти Люстрації 2.0

Екс-прокурор США: Люстрація не стане панацеєю для України

фото: Уніан
фото: Уніан

Закон про люстрацію не стане панацеєю для України і не вирішить серйозних проблем, які є в країні. А погано проведена люстрація гірше, ніж її відсутність. Про це заявив в інтерв’ю програмі “Подробиці” авторитетний американський юрист, в минулому – федеральний прокурор і помічник генерального прокурора США Богдан Вітвицький.

На думку Вітвицького, високий рівень корупції та низький рівень правосвідомості може призвести до того, що під люстрацію потраплять не ті, хто це заслужив.

“У мене є відчуття, а я працював в Україні протягом двох з половиною років (в посольстві США в Києві – ред.) і не так давно відвідував Україну – що в країні існує низький рівень розуміння – як працювали закони про люстрацію в Європі. У Польщі, Чехословаччині, Угорщині та інших посткомуністичних країнах”, – упевнений він.

Екс-прокурор уточнив, що всі закони про люстрацію, розроблені і видані в Східній Європі в 90-х, були вузькоспрямованими. “Все люстраційні закони були спрямовані виключно на вигнання або запобігання потрапляння в уряд людей, які або були агентами секретної поліції, або їх колабораціоністами або інформаторами… Якщо поглянути на Закон України про люстрацію, можна побачити, що спектр його дії надзвичайно широкий. Він фокусується на людях, які можливо були зрадниками України, людях, які могли бути залучені в корупцію, і людях з уряду Януковича. Цей фокус набагато ширший, ніж у будь-якого європейського закону про люстрацію”, – вважає експерт.

Зі слів Вітвицького, нині Україна має шукати компроміс з Венеціанською комісією. “Як тільки Україна вирішить, кого саме необхідно люструвати, коли вона звузить фокус закону про люстрацію і створить незалежну комісію з, приміром, п’яти осіб, репутації яких довіряють, Венеціанська комісія зможе і матиме піти на компроміси в деяких інших питаннях”, – вважає він.

При цьому Вітвицький впевнений, що нині країни Заходу в Україні реально цікавить не гонитва за явними або міфічними “примарами минулого”, а принципове зниження рівня корупції в країні. “Тому те, що потрібно Заходу і водночас Україні, тобто той момент, в якому інтереси Заходу і України співпадають ідеально, – Вашій країні потрібно боротися з корупцією”, – заявив він.

Українські новини

Залишити відповідь

Top