Регіональні сайти Люстрації 2.0

Хто потрапляє під люстрацію за новим законом

фото: Уніан
фото: Уніан

Заборона на держслужбу стосується в тому числі тих, хто скоїв “помилки” 30-річної давності.

Закон про люстрацію, який 16 вересня Верховна Рада все ж таки змогла прийняти з третьої спроби, виявився набагато більш м’яким порівняно з першим читанням. В нього внесли більше 400 поправок, які віддалили закон від методів проведення люстрації у Польщі та Німеччині, де “чистка” була набагато жорсткішою. Навіть ті чиновники, які, згідно закону, потрапляють під люстрацію і не мають право протягом 10 років займати будь-яку держпосаду, можуть обиратися до парламенту. Їм лише закритий доступ на держслужбу (виконавча влада) на 10 років.

Таким чином, люстрація не торкнеться тих, хто обирається або вже обраний, наприклад, президент, народні депутати чи депутати місцевих рад. Це означає, що всі чиновники, які працювали в період правління Януковича в уряді, протягом 10 років вже не зможуть в нього увійти, однак мають право обратися до Верховної Ради на майбутніх виборах.

“Під прицілом” – Тігіпко і Турчинов

Приміром, лідер партії “Сильна Україна” Сергій Тігіпко, який з 2010 по 2012 рік обіймав пост віце-прем’єр-міністра з економічних питань в уряді Миколи Азарова, не зможе піти в уряд протягом 10 наступних років. Крім того, в 1986 році він став другим секретарем Дніпропетровського обласного комітету ВЛКСМ України, а з 1989 до 1991 року був його першим секретарем.

Аналогічна заборона загрожує і кандидату в нардепи від “Блоку Петра Порошенка” Анатолію Матвієнко. В 1985-89 роках він був секретарем ЦК ЛКСМ України, а в 1989 і до оголошення незалежності був першим секретарем.

Кандидат в народні депутати від “Батьківщини” Андрій Кожем’якін також навряд чи зможе потрапити на держслужбу в наступні 10 років. З 1988 він працював в КДБ, а після 1991 року – в Службі безпеки України.

Спікер Верховної Ради Олександр Турчинов майже 30 років тому, з 1987 по 1990 роки, був спочатку секретарем райкому комсомолу, а потім завідувачем відділом агітації і пропаганди Дніпропетровського обласного комітету комсомолу.

Юрій Бойко, який, за даними ЗМІ, очолив список “Опозиційного блоку” на виборах Верховної Ради, в 2010-2012 роках очолював Міністерство палива та енергетики, а в 2012-2014 роках був віце-прем’єр-міністром України.

Лідер Комуністичної партії Петро Симоненко в 1980 році обіймав посаду секретаря Донецького обласного комітету ЛКСМУ, а через два роки став секретарем вже ЦК ЛКСМУ. Потім Симоненко обіймав посаду секретаря Маріупольського комітету КПУ, а через рік – в 1989 році – його перевели до Донецького облКВУ КПУ. Там він став секретарем з ідеологічної роботи, а через деякий час – другим секретарем обкому.

Політолог: звільнення будуть оскаржуватися в судовому порядку

Раніше прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк заявив, що під дію закону потрапить близько 1 млн чиновників. “Під дію даного закону потрапляє 1 млн різного роду чиновників, держслужбовців, працівників правоохоронних органів. У тому числі і весь склад Кабміну, МВС, СБУ, Генпрокуратура, вся вертикаль влади. Дуже важливо, щоб під цей закон потрапила судова влада і ті, хто фальсифікував вироки і робив їх не ім’ям України, а ім’ям Януковича”, – сказав прем’єр.

У той же час, на думку політолога, директора Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Володимира Фесенко, Яценюк поквапився з такою заявою. “Зараз ніхто не може сказати, скільки точно чиновників потраплять під дію закону, навіть Арсеній Петрович. Особисто мене бентежить така цифра як 1 млн осіб”, – каже Фесенко.

На думку експерта, прийнятий закон про люстрацію є важко виконуваним з правої точки зору. “Через те, що в ньому є норми, які суперечать трудовому законодавству, звільнення будуть оскаржуватися в судовому порядку. Також ризикну припустити, що, можливо, буде оскаржування закону в конституційному порядку, як що суперечить Конституції. Також можливо, що формально буде вимога звільнити якогось держслужбовця, але його звільнення будуть свідомо відтягувати”, – зазначає Фесенко.

До того ж, за словами політолога, масове звільнення держслужбовців без права займати посади на 10 років може привести в Україну до дефіциту кадрів.

“Проблема в тому, щоб після звільнення людини швидко знайти йому заміну. І не просто нового чиновника, а людину, яка відповідає професійним вимогам і володіє відповідною компетенцією. Наприклад, ми звільняємо 2000 суддів. Ми можемо взяти стільки ж в короткий термін? Навряд чи. І якщо зараз йти шляхом хоча б формальної реалізації закону, у нас виникнуть дірки в управлінні”, – підсумував Фесенко.

Що сказано в законі

Нагадаємо, під люстрацію з позбавленням права займати будь-яку держпосаду протягом 10 років потраплять такі чиновники:

  • Ті, хто працював на посадах прем’єра, віце-прем’єра, міністра, першого заступника міністра, керівника іншого органу виконавчої влади або його заступника під час режиму Януковича – з 2010 року по 2014 рік.
  • Ті, хто в період з кінця 2013 року по 22 лютого 2014 (період Майдану) займав посаду в якості керівника правоохоронних органів або їх заступників, прокуратури, керівників держадміністрацій (хто не написав заяву і не пішов добровільно з посади, а залишився працювати при цьому режимі).
  • Ті, хто порушував права людини і сприяв, щоб мирні демонстранти потрапляли за грати – починаючи від прокурорів, слідчих і інших співробітників та їх керівників. З цієї категорії ще потрібно буде рішення суду.
  • Ті, хто був співробітником КДБ або навчався в службі КДБ (за винятком технічного персоналу), ті хто очолював Комуністичну партію від рівня секретарів компартії району і вище, ті хто очолював комсомол від рівня секретарів ЦК ВЛКСМУ і вище.

Нагадаємо, раніше опитані Сегодня.ua політологи висловили думку, що закон – вкрай спірний і має багато недоробок. З одного боку, він принесе позитивні зміни в Україні, але, в той же час, може просто не втілитися в життя з повною мірою.

Водночас народні депутати поділилися з кореспондентом Сегодня.ua інформацією, що голосували за закон, досконально не ознайомившись з остаточним текстом документа. Парламентарії сказали, що голосували, “виходячи з довіри до своїх колег по робочій групі”.

Сегодня

Залишити відповідь

Top