Регіональні сайти Люстрації 2.0

Навіщо потрібна люстрація і як саме діятиме люстраційний закон

Петренко

У прямому ефірі інформаційного проекту “События недели. Дебаты” на каналі “Україна” міністр юстиції Павло Петренко розповів, навіщо, на його думку, потрібна люстрація, і про те, як саме діятиме люстраційний закон.

За словами Павла Петренка, “люстрація і очищення влади – це фундамент для успішних реформ”. Повинні прийти нові державні службовці, які пройдуть люстраційних перевірку, які мотивовані для того, щоб змінювати цю країну. Це також можливість доступу до державної служби для нових професіоналів, які прийдуть з приватної практики, з економічного сектору, з експертного середовища”, – говорить він.

Відповідаючи на запитання ведучого проекту Олега Панюти про те, чи зможе, на думку міністра юстиції, його опонент по програмі “События недели. Дебаты” Спиридон Кілінкаров (народний депутат України, фракція КПУ), пройти люстраційних перевірку, Петренко підкреслив: “Питання про Комуністичну партіїю в цілому, як про силу, яка останніх 20 років приходила до влади, і їй довіряли люди, а вона фактично приєдналася до режиму Януковича. Кажу тільки про одне – ті особистості, які хочуть пройти від цієї політичної сили на державну службу – не пройдуть люстрацію. В силу прямих норм закону, без суб’єктивізму, без будь-яких суб’єктивних відносин з особами, які проводять люстрацію. Це прямі норми закону”.

Він також зазначив, що, “насправді закон працює дуже чітко, і в ньому прописані норми, які не дозволяють якомусь чиновнику (хто входить, наприклад, до числа тих органів, які перевіряють осіб на предмет люстрації), робити суб’єктивні висновки”. “Закон визначає критерії. Перший критерій: ті особи, які займали керівні посади в міністерствах, в силових структурах протягом правління В.Януковича хоча б рік (йдеться про міністрів, про їх заступниках, про керівників МВС, керівниках ген.прокуратури, СБУ і т.д. ) – ці люди, без яких-небудь рішень і суб’єктивних висновків будь-яких органів не мають права протягом 10 років займати пости. В цьому випадку, суддя один – це закон. Другий критерій, це ті особи, які були в період Майдану на керівних постах в органах внутрішніх справ (починаючи від міністра внутрішніх справ, закінчуючи керівниками обласних управлінь), так само автоматично потрапляють під люстрацію. Якщо вони зараз займають посади в державних органах – вони будуть звільнені. І ні для кого з них не буде ніяких винятків. До речі, були пропозиції під час написання цього закону – давайте зробимо виключення, щоб комісія або суд вирішували, чи потрапляє ця особистість під люстрацію чи ні. Ми сказали принципово: цього не можна робити, так як це буде саме корупцією”.

Міністр юстиції сказав, що “країни, які за 20 років пройшли шлях до Європейського Союзу – пройшли через процес люстрації”. “І люстрація – це не міра відповідальності. Людина, яка проходить люстрацію, якщо він скоїв злочин – має понести покарання відповідно до кримінального кодексом. Люстрація – це процес очищення того державного апарату, який був, наприклад, під час СРСР. В наших реаліях, люстрація – це фактично, виключення з державного апарату тих людей, які були членами корумпованої системи, побудованої під час правління В.Януковича. Тих людей, які порушували свободи людини – судді, прокурори, які виносили протиправні рішення проти людей, які вийшли на революцію. Це очищення силових органів. Це зміна системи з новими людьми, які готові робити реформи”.

Він також підкреслив, що “для того, щоб люстрація була чесною і ефективною, для неї повинна бути політична воля. Така політична воля в уряду є”. “І ця люстрація робиться з волі громадянського суспільства. Зараз намагаються дискредитувати закон тим, що говорять, буде непрозора процедура, закон не буде виконуватися і т.д. Цей закон буде виконуватися. Я вам це обіцяю, як член чинного кабінету міністрів. Всі закони, які приймає Верховна Рада, виконують конкретні люди – державні службовці. Ті державні службовці, які працювали при старому режимі, за схемами корупції, чи не виконуватимуть найкращий закон. Тому, наше завдання – провести люстрацію один раз – щоб Україна це пройшла. Я хочу нагадати, що всі нові люди, які будуть приходити на державну службу – проходитимуть люстраційних перевірку: це і майнова перевірка, і публічна перевірка через громадську раду, яка створюється з журналістів, громадських діячів. І це точно буде новий більш якісний рівень державних службовців. І це буде робитися з нинішньою реформою органів влади, коли повноваження передаються на місця, збільшаться зарплати державного службовця. Тобто прийде новий держслужбовець, з гідною зарплатою, професійний і вмотивований робити зміни в цій країні”.

Сегодня

Залишити відповідь

Top