Регіональні сайти Люстрації 2.0

Найкраща люстрація – вибори

вибори

Сьогодні про дострокові парламентські вибори говорять, майже як про виконаний факт. Між тим, далеко не всі нардепи горять бажанням ще раз поборотися за голоси виборців.

На минулому тижні Петро Порошенко заявив, що як тільки у нього з’являться конституційні підстави, він відразу ж оголосить дострокові парламентські вибори.

– Як тільки будуть конституційні підстави для цього (дострокових парламентських виборів), жодної хвилини я не буду чекати, і український народ отримає право на чесні прозорі вибори, – сказав глава держави в інтерв’ю українським телеканалам.

Нагадаємо також, що Петро Порошенко, прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, спікер ВР Олександр Турчинов та керівники депутатських фракцій і груп домовилися про необхідність скорочення терміну проведення виборчої кампанії на позачергових виборах Верховної Ради з 60 до 45 днів. Крім того, досягнута домовленість про необхідність здешевлення виборчих процедур у зв’язку з прийняттям парламентом законопроекту про внесення змін до Державного бюджету на 2014 рік, що передбачають суттєве скорочення бюджетних витрат.

Найвищу зацікавленість у проведенні виборчої кампанії висловив Петро Порошенко, який зазначив, що вибори якраз і будуть найкращою люстрацією.

– Україна не має часу на розмови. Домовляться про пропорційну систему з відкритими списками – хай ідуть на пропорційну систему, взагалі не здатні домовитися – обиратимуться так, як в законодавстві є зараз, але вибори відбудуться за будь-якої погоди, – підкреслив гарант.

Лідери більшості фракцій висловилися на користь введення пропорційної виборчої системи з відкритими виборчими списками, відновлення виборчих блоків як суб’єктів виборчого процесу. Але аж ніяк не всі рядові нардепи поділяють ідею “достроковістю”. Про це журналістам заявив, наприклад, народний депутат України (група “За мир і стабільність”) Віталій Грушевський. Скептичну думку висловив також соціолог Євген Копатько.

– У нинішніх умовах (військової, економічної та соціальної ситуації), навіть якщо ці вибори відбудуться, навряд чи вони будуть прозорі, демократичні, дадуть рівні можливості для учасників процесу, – підкреслив експерт. – Навіть якщо винести за рамки виборчої кампанії Південний Схід України, все одно при тому, що КПУ і Партія регіонів фактично під забороною в Західних регіонах країни, як вони можуть вести свою виборчу кампанію? Це перший момент. І другий: більшість депутатів цих виборів не хочуть. Сам цей факт в устах депутатів звучить непопулярно, так що про це вголос говорити не прийнято – хоча б тому, що зараз існує багато ризиків у виборчій кампанії.

Існують і певні нормативні проблеми, про що заявив заступник голови Центральної виборчої комісії Андрій Магера. Він підкреслив, що згідно ст.77 Конституції України, позачергові вибори парламенту необхідно проводити в період 60 днів з дня опублікування указу президента про призначення виборів.

– Це конституційна вимога, – констатував він.

Заступник голови ЦВК пояснив, що скорочення виборчої кампанії може створити проблему з друкуванням виборчих бюлетенів.

Андрій Магера повідомив, що в разі введення пропорційної системи виборів закритого типу термін в 60 днів був би оптимальним для ЦВК, при будь-якій іншій системі – проблематичним. Разом з тим він підкреслив, що Центрвиборчком вітає ініціативу скорочення кошторису витрат на проведення виборів і виступає за скорочення кількості окружних і дільничних виборчих комісій та строку їх повноважень.

Втім, як буде насправді, ми дізнаємося вже дуже скоро. Але в будь-якому випадку прийняте рішення не всім припаде до смаку.

News-w

Залишити відповідь

Top