Регіональні сайти Люстрації 2.0

ТОП-10 провалів прем’єрства Арсенія Яценюка

Яценюк

За 10 місяців перебування на посаді прем’єр-міністра Арсеній Яценюк роздав достатню кількість обіцянок і запропонував цілу масштабну програму реформ. Слідом за аналізом невиконаних планів глави держави Петра Порошенка, “Сегодня.ua” вирішило згадати, що ж так і не зробив діючий – і, ймовірно, майбутній глава Кабінету міністрів.

1. ДОЛАР. “Для української економіки прийнятний курс – на рівні 12 грн. Вище ми не можемо витримати. І тому все, що потрібно зробити від уряду, – ми робимо. Я готовий надати повну підтримку Національному банку України. Головне – стабілізація ситуації на валютному ринку… Я переконаний, що Національному банку вистачить професіоналізму, щоб стабілізувати ситуацію. Потрібні швидкі та ефективні рішення”, – заявив наприкінці серпня на засіданні Кабміну Яценюк.

На даний момент офіційний курс американської валюти перевищив 15 гривень за курсом Національного банку (досягнувши не так давно історичного максимуму – 15,77), а в обмінних пунктах за “бакси” просять і всы 16. При цьому дістати валюту в роздрібному продажі практично не можливо – люди записуються в черги, а в центрі Києва знову у всю процвітають “бариги” і “міняйли”.

2. ГАЗ. Незважаючи на неодноразові спроби провести успішні газові переговори, фактично ціна на “блакитне” паливо протягом усього прем’єрства Яценюка залишалася незмінною.

Остання надія, як запевнив зовсім недавно прем’єр, – рішення стокгольмського суду.

“Спочатку була ціна $ 500. Потім вони говорили про те, що дадуть нам якусь тимчасову знижку. Потім – $ 385. Зараз, у зв’язку з тим, що ми прив’язалися до ціни на нафту, в цьому кварталі (ціна на газ) буде $ 376. З наступного року, перший квартал – $ 365, а за рішенням (Стокгольмського) суду буде ще дешевше”, – сказав Яценюк в ефірі програми “Шустер Live” на Першому національному телеканалі в п’ятницю ввечері.

У червні, нагадаємо, “Газпром” прийняв рішення перевести Україну на передоплату, після чого українська компанія “Нафтогаз” звернулася до Стокгольмського арбітражу з вимогою переглянути умови контракту. Українська сторона зажадала знизити ціни на газ, а також виплатити $ 6 млрд “переплати” за газ, який постачався протягом останніх чотирьох років. У свою чергу, “Газпром” подав позов про стягнення боргів на суму $ 4,5 млрд.

Поки сторони знайшли лише тимчасове рішення на період зими – Росія, Україна і Єврокомісія в ніч на 31 жовтня підписали тристоронній протокол, зафіксувавши домовленості по зимовому газовому планом. План передбачає відновлення поставок російського газу Україні і забезпечення безперебійного транзиту до Європи взимку – до 31 березня 2015 року.

3. ПЕРЕВІРКИ БІЗНЕСУ. “У країні має бути створена Служба фінансових розслідувань. Податкова міліція повинна бути ліквідована”, – заявив прем’єр-міністр 25 березня на засіданні Кабінету міністрів. Одночасно із заявою Яценюк доручив підготувати необхідні документи для створення Служби фінансових розслідувань.

Через 8 місяців Служба фінансових розслідувань так і не була створена, а Податкова міліція успішно продовжує “кошмарити” бізнес.

4. VIP-ПЕНСІЇ. “Ми маємо намір ввести додатковий податок на ті пенсії, сума яких перевищує 10 тисяч гривень. Це пенсії прокурорів, суддів, працівників правоохоронних органів”, – пообіцяв Яценюк ще в березні, представляючи свою програму реформ.

Однак, відповідного законопроекту прийнято так і не було. І хоча, дійсно, внесені восени поправки до бюджету змусили дещо “затянути пояси” чиновників, які позбулися частини надбавок і пільг, щодо VIP-пенсіонерів цього зроблено так і не було.

При цьому уряд з 1 грудня має намір припинити виплати пенсій жителям Донецької та Луганської областей, які так і не покинули окуповані бойовиками території.

5. ДОНБАС. На початку вересня Кабміном було створено Державне агентство з відновлення Донбасу, яке очолив на той момент перший заступник голови Донецької ОДА Сергія Тарути Андрій Ніколаєнко. Одночасно з цим органом в структурі уряду повинен був з’явитися й інший, також відповідальний за долю жителів східних регіонів – Агентство у справах тимчасових переселенців.

Однак, незважаючи на те, що формально, на папері, обидва агентства з’явилися, остаточне їх формування так і не було завершено, і вони не змогли приступити до системної роботи. Місяць потому Ніколаєнко залишив свій пост у зв’язку з прийняттям закону про люстрацію – у часи Януковича він займав пост губернатора Кіровоградської області, а отже, за новим законом, не міг претендувати на держпосаду.

Конкурси на посади керівників обох агентств тривають.

6. КРИМ. “Ми усвідомлюємо те, що Російська Федерація має свої інтереси, але ми також усвідомлюємо і звертаємося до Росії: ви не маєте права переслідуючи свої інтереси, порушувати наші… І більше того ніяких підстав, підкреслюю, жодних підстав для застосування сили проти українців і проти мирних громадян України для введення російського військового контингенту не було, немає і не буде, і за ці дії також потрібно буде заплатити ціну. Крим ніхто нікому не віддасть… За все потрібно буде нести відповідальність в українських і міжнародних судах”, – заявив Яценюк 3 березня на брифінгу після зустрічі з міністром закордонних справ Великобританії Вільям Хейг.

За цей період часу з мовчазного потурання українських властей, Росія фактично інтегрувала Крим у свій політичний і економічний простір, роздавши кримчанам свої паспорти, сформувавши власні органи виконавчої влади, провівши вибори до законодавчих органів і ввівши рубль як єдину розрахункову валюту на півострові.

Примітно, що незважаючи на гучні заяви Кабміну Яценюка, за 8 місяців так і не було сформовано орган, відповідальний за окупований півострів.

7. РЕФОРМИ І ЄС. “У кожному міністерстві тепер буде фахівець з ЄС, який допомагатиме Україні виконувати угоду між Україною та ЄС та наближати нас до Євросоюзу” – про це Яценюк заявив на засіданні Кабміну 27 травня цього року.

У підсумку в міністерствах не тільки не з’явилося європейських фахівців, а й наближення України до ЄС відклали, як мінімум, на рік.

Треба зауважити, що це далеко не перша з реформ, яку запропонував Яценюк,
і яка так і не втілилася в життя. Схожа доля, скажімо, спіткала обіцяну Кабміном реформу НАК “Нафтогаз”, – однак, компанія й донині осается газовим монополістом.

8. ПОСАДКИ ЧИНОВНИКІВ. “Уряд прийняв жорсткі заходи в боротьбі зі злочинністю, бандитизмом і, зокрема, організованої корупцією… І впевнений, Арсен Борисович, що МВС буде і далі працювати над тим, щоб притягнути до відповідальності колишніх урядовців. І окремо зазначу, щоб притягнути до відповідальності сьогоднішніх нових чиновників. Ніяких політичних кольорів. Документування, арешти і передача матеріалів до суду, будь то чиновники минулої влади або це сьогоднішня влада, чим швидше і ефективніше буде працювати правоохоронна система – тим більше шансів у нас не просто поламати корупцію, але ще й бюджет наповнити і забезпечити відповідні соціальні стандарти, і найголовніше – очистити владу від цієї зарази, яка живе в українській політичній системі останні 20 років” – про це прем’єр-міністр заявив 23 березня на засіданні уряду.

За 9 місяців роботи Кабміну українське суспільство не побачило не тільки гучних розслідувань по лінії МВС, але і посадок чиновників, як колишньої, так і нинішньої влади.

Можливо, вся справа в підслідності, адже не всіма кримінальними справами може займатися МВС, частину справ про корупційні дії може розслідувати виключно прокуратура.

9. НЕ ЯК ЮЛЯ. “Ми знаємо один одного вже 16 років. Ми будемо говорити в унісон, розділяти нашу відповідальність і нікому не дозволимо повторити негативний досвід після 2005 року. Я вірю, що Порошенко бачить це так само. Це останній шанс для нашої країни “- розповів він на початку червня виданню Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Ні говорити в унісон, не розділяти відповідальність ні у президента, ні у прем’єра поки не вийшло. Непомірні амбіції і Яценюка і Порошенко, відкрито ще не вилізли в публічну площину, але перші сигнали українське суспільство побачило у формуванні майбутнього Кабміну і коаліції. Четвертий тиждень боку, на тлі погіршення економіки і фактичної війни, ділять портфелі у виконавчій владі.

10. ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ. “В уряді ми ввели спеціальну посаду віце-прем’єра, головне завдання якого – децентралізація влади. Ця масштабна реформа при збереженні єдності і унітарності України, яка передає на місця, в області, міста та райони найширший обсяг повноважень і грошових ресурсів, необхідних для розвитку регіонів. В першу чергу це торкнеться охорони здоров’я, комунальної сфери. З’явиться муніципальна міліція. Місцева специфіка буде враховуватися в питаннях освіти, культури, історії та її героїв. Всі нововведення, пов’язані з децентралізацією влади, будуть відображені в новій Конституції. Конституцію ми повинні писати разом “- з такою заявою прем’єр-міністр звернувся 18 березня до громадян України.

За 9 місяців ніякої повномасштабної децентралізації в Україні так і не почалося. Коментуючи “Сегодня” підсумки п’яти місяців роботи Кабміну політолог Володимир Фесенко зазначив, що “незважаючи на написану командою Гройсмана реформу з децентралізації, вона не запущена”.

Сегодня

Залишити відповідь

Top