Регіональні сайти Люстрації 2.0

Треба карати окремих суддів і водночас змінювати всю систему

конституційний суд

Кримінальне провадження проти суддів Оксани Царевич, Сергія Вовка та Віктора Кицюка не може не тішити. Їхня багаторічна діяльність є уособленням деградації українського судочинства, коли все вирішують гроші чи політичний вплив.

Покарання таких людей цілком відповідає вимогам суспільства і потребам країни. Потенційно процес може стати попередженням іншим та нагадуванням про невідворотність відповідальності. Тим більше, що суддівська система мало змінилася порівняно з часами Януковича. Готовність виносити неправомірні рішення за гроші чи за вказівками згори нікуди не зникла.

Однак точкові покарання чи кримінальні провадження хоч і стануть торжеством справедливості, однак не оновлять систему. Суддівська гілка влади досі нагадує мафію, міцно пов’язану круговою порукою та спільним інтересом. Він полягає у тому, щоб нічого не змінювати чи змінювати максимально повільно і декоративно. Тому не буде дивом, якщо Царевич, Кицюк і Вовк зрештою вийдуть сухими з води або ці справи тягтимуться довго. Адже їхню долю вирішуватимуть представники того ж суддівського клану.

Наочним прикладом є неуспіх ухваленого в квітні 2014 року закону про відновлення довіри до суддів. По суті, ніякої люстрації не відбулося — бо ж не будуть судді переслідувати самих себе. Тому і далі про­довжують працювати навіть ті, які допомагали репресувати активістів Майдану.

Загальна відповідальність за ситуацію з судами лежить на владній коаліції та керівництві країни. Подолати систему можна лише через жорсткі та якісні законодавчі рішення, а не судовою тяганиною. Наприкінці лютого набув чинності новий закон “Про забезпечення права на справедливий суд”, в якому багато йдеться і про дисциплінарну відповідальність суддів та притягнення їх до відповідальності. Побачимо, діятимуть цей закон та інші анонсовані владою кроки щодо судової реформи на практиці — чи їх спіткає доля багатьох інших, гарних лише на папері.

Gazeta.ua

Залишити відповідь

Top