Регіональні сайти Люстрації 2.0

Українську міліцію реформуватимуть правозахисники

міліція

Реальний результат реформ в міліції українці побачать лише за 8 років, прогнозують автори концепції реформування системи МВС. Втім це за умови, що міністерські чиновники не саботуватимуть зміни.

Реформи в міліції будуть довготривалими і радикальними, не всі з ними згодні, отже будуть спроби загальмувати зміни в правоохоронній системі, попереджають правозахисники. Правозахисні організації на чолі з Українською гельсінською спілкою, що входять в експертну раду при міністерстві внутрішніх справ України, розробили концепцію реформ української міліції, яку нещодавно представив на громадське обговорення міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. Найближчим часом концепцію має схвалити уряд.

“Раніше подібні документи розробляли правоохоронці самі для себе, й основними пунктами було побільше захопити нових підрозділів і вибити побільше грошей з бюджету. Ми пропонуємо кардинально змінити українську міліцію за європейським зразком”, – пояснив DW директор Центру досліджень правоохоронної діяльності, член експертної ради при МВС Олег Мартиненко.

В основі концепції – права людини

В основу своєї концепції правозахисники поклали принцип дотримання прав людини в роботі правоохоронців. Українську міліцію радять перейменувати в поліцію, скоротити кількісний склад правоохоронців. Водночас міліцію пропонують об’єднати з прикордонниками, рятувальниками і міграційною службою.
Окрім цього, планується створити муніципальну поліцію, яка буде підконтрольна як МВС, так і меріям у містах. Також можуть ліквідувати УБОЗ, транспортну, ветеринарну міліцію, службу у справах неповнолітніх, передавши всі повноваження кримінальній поліції, а в ДАІ хочуть забрати право реєструвати авто і видавати права, залишивши за цією службою лише патрулювання.

Всіх нових правоохоронців пропонують приймати на роботу тільки після перевірки на детекторі брехні після люстрації.

Не виключено, що буде саботаж

За словами Олега Мартиненка, мета реформи зробити всі служби відомства незалежними з власним бюджетом, але щоб всі вони працювали на захист громадян, а не владної верхівки. Якщо хоча б частину пропозицій експертної ради уряд затвердять, це буде прорив, вважає Мартиненко.

Водночас він наголошує, що результати реформи можна буде побачити лише за 5-8 років. “Це довготривалий процес і не всі хочуть його починати”, – каже Мартиненко. “Якщо міністр внутрішніх справ і його заступники зараз підтримують зміни, то генерали у відомчих кабінетах відкрито їх саботують. Їм комфортно, як є зараз, коли корупція. Вони тільки і чекають, щоб змінився міністр і знову жити за старими правилами”, – прокоментував Мартиненко.

Під вибори?

Пропозиції правозахисників вже розкритикували в профільній міліцейській профспілці. Голова профспілки атестованих працівників органів внутрішніх справ України Анатолій Онищук переконаний, що розроблена концепція реформування міліції, яку активно лобіює нинішній міністр внутрішніх справ, продиктовані виключно його передвиборним політичним піаром.

Онищук вважає, що запропонована реформа міліції однобока і без реформування судової системи не має сенсу. “Треба глибокі зміни. А так це лише імітація. Якщо “запорожцю” поставити колеса “мерседеса,” то він все одно мерседесом не стане. Без змін у судовій системі, реформа міліції буде знівельована”, – застерігає Онищук. Він наголошує, що також без повноцінного антикорупційного бюро корупцію в міліції не викоренити.

На переконання голови профспілки, реформи для міліції мають розробляти професіонали. Саме тому, продовжив Оніщук, у парламентському комітеті з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності буде створена робоча група з написання альтернативного варіанту концепції реформування української міліції. При цьому Анатолій Онищук підтримує ініціативу міністерства змінити назву правоохоронної структури з міліції на поліцію. “Міліція себе остаточно дискредитувала. Потрібно зміна назви і підходів функціонування”, – каже Онищук.

“Міліція є рудиментом радянської епохи і означає озброєне ополчення. Натомість поліція – це професійний державний правоохоронний орган, покликаний забезпечувати правопорядок, уникаючи каральних функцій”, – цитує інформаційне агентство УНІАН презентацію концепції реформування правоохоронних органів.

Російський досвід

Втім, член правління інституту економіко-соціальних досліджень “Республіка” Володимир Чемерис застерігає, аби українська реформа правоохоронної системи не пішла російським шляхом. “У Росії вже кілька років не міліція, а поліція. І що змінилося? Як розганяли людей, так і розганяють, як була там корупція, так і є. Зміна назви і бланків – це хороше джерело заробітків для декого”, – вважає Чемерис. Він не виключає, що в Україні далі декларацій про необхідність реформ у правоохоронних структурах не піде і реальних реформ у цій сфері годі й чекати.

“Люстрацією назвуть чергову переатестацію співробітників і продовжуватимуть набирати на роботу за особистою відданістю. Просто так корупцію в міліції не здолати”, – впевнений член правління інституту “Республіка”.

DW

Залишити відповідь

Top