Регіональні сайти Люстрації 2.0

ЄС допоможе реформувати правоохоронні органи

міліція

ЄС направляє в Україну місію з реформування міліції та системи правосуддя. Українські громадські активісти вже розробили власну концепцію реформ у правоохоронній системі.

За кілька тижнів в Україну приїдуть експерти з країн Євросоюзу, які займатимуться українськими реформами у сфері громадської безпеки. Рада ЄС 23 червня схвалила концепцію місії, яка діятиме у рамках Спільної безпекової та оборонної політики. Головне завдання місії – допомогти у виробленні стратегії роботи служб безпеки, які будуть підзвітні перед суспільством. “Наша місія запропонує Україні поради фахівців та експертів, аби допомогти владі поліпшити управління ефективними та чесними правоохоронними органами у рамках демократичного контролю”, – сказала представник ЄС із закордонних справ і безпекової політики Кетрін Ештон. Штаб-квартира місії знаходитиметься у Києві.

Акцент на українські реалії

Експерти ЄС з реформування правоохоронних органів працюватимуть в Україні не менше двох років і координуватимуть свою роботу з іншими міжнародними експертними групами. Нині в Україні допомагають почати реформи в міліції та інших правоохоронних структурах фахівці з США, Канади, Франції та Німеччини, розповів Deutsche Welle представник експертної ради з реформування міліції і дотримання прав людини, яка діє при МВС України, правозахисник Євген Захаров. “Багато хто хоче допомогти в реформуванні нашої міліції. Але у всіх країнах правоохоронні системи відрізняються і для України треба виробити таку концепцію реформ, аби там були враховані українські реалії”, – зауважив Захаров.

Реформування української міліції без докорінних змін всієї системи – СБУ, прикордонного відомства, прокуратури, митниці – неможливе, кажуть експерти. “Всі думали, що слабке місце України – це міліція. Але побачили, що прокуратура – це монстр в тіні, який нічого не робить і ще більш злочинний, аніж МВС. Тому ці структури треба реформувати невідкладно. Про СБУ взагалі нічого й говорити – там проблем не менше, а прикордонники показали себе у всій красі в Луганську і Донецьку”, – зазначив в інтерв’ю Deutsche Welle директор Центру досліджень правоохоронної діяльності, член експертної ради при МВС Олег Мартиненко. Він зауважує, що без глибоких реформ у судовій системі всі зміни у правоохоронних структурах будуть марними і потрібні системні зміни всієї правоохоронної структури. “Ми можемо зробити прекрасну чесну міліцію, але прокуратура продовжуватиме вимагати статистику розкриття злочинів, а судді все завертатимуть. Тому треба одночасні зміни”, – впевнений експерт.

Об´єднання досвіду – на користь

За словами Мартиненка, громадські активісти при експертній раді МВС вже розробили власний “ескіз” реформування правоохоронних структур і в основу цих реформ лягла не люстрація. “Потрібно одночасно змінювати все, але не методом люстрації. Вигнати людей можна, але що потім робити з новими людьми, які прийдуть в стару систему. Саме система потребує змін”, – переконаний директор Центру досліджень правоохоронної діяльності. Він наголошує, що всі свої розробки експертна рада при МВС надасть міжнародним експертам з ЄС та інших країн, аби в Україні була узгоджена концепція правоохоронних органів. “Якщо ми об’єднаємо національний потенціал і міжнародний досвід, то може щось вийти з цього”, – сподівається Олег Мартиненко.

DW

Залишити відповідь

Top